over under

Gracze, którzy interesują się bukmacherską od dawna, wiedzą, że nie zawsze najprostsze rozwiązania są najlepsze. Dzieje się tak szczególnie w przypadku meczy, w których mamy bardzo mocnego faworyta i kurs na niego wynosi tyle, że nie pokryje nam nawet podatku. Tego typu mecze wykorzystywane są zazwyczaj do zwiększania całkowitego kursu na kuponach akumulowanych, ale zdarza się, że nasz faworyt ma gorszy dzień i całkowicie zawali nam kupon. 

Wielu graczy zauważyło potencjał zakładów over/under. Okazuje się, że łatwiej przewidzieć ilość goli w danym meczu niż trafić zwycięzcę, szczególnie w przypadku wyrównanych spotkań. Nie oznacza to niestety, że właśnie znaleźliśmy cudowny sposób na łatwy zarobek, gdyż jak wiadomo, w sporcie zawsze występowały i będą występować rzeczy, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć w najbardziej śmiałych analizach. Warto jednak bliżej przyjrzeć się tego typu zakładom, może akurat one zaczną przynosić nam największe zyski.

Over i under – co znaczą te terminy?

Obstawianie zakładów na over i under jest bardzo proste. Pod tymi terminami nie kryje się nic skomplikowanego. Chodzi tu po prostu o liczbę goli (mogą to być także punkty, sety i inne tego typu, zależnie od sportu. Na razie zajmiemy się piłką nożną).

Szukając typów bardzo często spotykamy się z notacją w stylu over 2.5 lub under 2.5 (zdarza się, że zapisuje się je w skrótach o2.5 i u2.5). W tym przypadku chodzi o zakłady dotyczące tego ile bramek wpadnie w danym spotkaniu.

Obstawiając over 2.5 zakładamy się z bukmacherem, że mecz przyniesie nam co najmniej 3 gole. Bramki mogą być zdobyte przez każdą z obu drużyn, w obojętnie jaki sposób. Liczy się także całkowity czas trwania spotkania (w większości bukmacherów), więc w przypadku dogrywki szczególnie ucieszą się osoby, które obstawiły typ na over 2.5. Zwiększa się wtedy szansa na wygranie takiego zakładu.

Z dogrywki niezbyt szczęśliwi będą natomiast gracze, którzy obstawili typ na under. Przytoczony wcześniej typ na under 2.5, oznacza, że wygramy, gdy w meczu padnie 1 albo 2 gole lub nie będzie ich w ogóle. Wspomniana dogrywka zmniejsza niestety szanse na wygranie takiego zakładu, gdyż dodatkowe 30 minut gry, w momencie, gdy wszyscy zawodnicy są już zmęczeni, bardzo często obfituje w bramki. 

Jak już zostało wspomniane, zakłady na over i under nie muszą dotyczyć tylko i wyłącznie piłki nożnej. Z tego typu zakładami spotkamy się również w meczach koszykówki, z tym że dotyczyć będą punktów. Tak samo w przypadku siatkówki, gdzie możemy obstawiać over i under na ogólną ilość setów, a także na ilość punktów w poszczególnych setach. Zakłady tego typu nie muszą także trzymać się bramek czy punktów. Dotyczyć mogą także tak „błahych” rzeczy jak ilość autów czy rzutów rożnych w meczu. 

Jak rozumieć zakłady na over i under?

Obstawianie zakładów na over i under jest bardzo proste. Większość osób powinna zrozumieć zasady rządzące tego typu zakładami już po przeczytaniu poprzedniego akapitu. Uszeregujmy jednak fakty aby w euforii obstawiania nie przeoczyć niczego ważnego.

Na początku musimy zapamiętać co znaczą oba terminy:

Over – więcej
Under – mniej

Znajomość tych dwóch słów to już połowa sukcesu

Zakłady over/under połówkowe

Połówkowe zakłady na over i under należą do tych najbardziej popularnych. Mówiąc połówkowe mamy na myśli zapiski typu: over 1.5, under 3.5, over 4.5. Wyjaśnimy teraz na podstawie meczu piłkarskiego w jaki sposób odczytywać te zakłady.

Wiele osób może zdziwić dlaczego mówimy tu o połówkach gola, skoro coś takiego nie ma prawa przydarzyć się w normalnym meczu. No i właśnie o to chodzi. Połówkowe zakłady na over/under to zakłady dwudrogowe, które mogą mieć tylko dwa rozwiązania – w tym wypadku „mniej goli” lub „więcej goli”

Najbardziej popularnym zakładem jest over 2.5 (ponad 2,5 bramki). Jakie wyniki zagwarantują nam sukces?

 • Wygrane: 2:1, 3:0, 3:1, 3:2, 2:2 itd. – suma goli co najmniej 3
 • Przegrane: 0:0, 1:0, 2:0, 1:1 – suma goli 2 lub mniej

W przypadku zakładu na under 2.5 (mniej niż 2.5 bramki) sytuacja ma się następująco:

 • Wygrane: 0:0, 1:0, 2:0, 1:1 – suma goli 2 lub mniej
 • Przegrane: 2:1, 3:0, 3:1, 3:2, 2:2 itd. – suma goli co najmniej 3

Zapewne każdy zauważył, że wyniki, które wygrywają w przypadku zakładów na over, przegrywają w zakładach na under. Obowiązuje to także w drugą stronę.

W przypadku zakładów over 1.5 wygrywamy, gdy suma goli będzie wynosić 2 lub więcej, a under 1.5 oznacza, że w spotkaniu może wpaść nie więcej niż 1 gol.

Over/under pełne

W swojej bukmacherskiej karierze możemy spotkać się także z zakładami pełnymi. Są one stosowane coraz rzadziej, ale niektórzy bukmacherzy lubią posiadać jak największą ofertę.

Zakłady pełne wyglądają podobnie jak połówkowe i zapisywane są w formacie np. over 2 lub under 3

Jak rozumieć te zakłady? Opierają się one o dokładnie takie same zasady jak w przypadku zakładów połówkowych, ale, gdy wynik spotkania wyniesie dokładnie tyle ile obstawiliśmy w over lub under, zakład zostaje uznany za nieważny i następuje zwrot stawki.

Przyjrzymy się temu bliżej na przykładzie. Załóżmy, że obstawiamy over 2 i w meczu pada:

 • 0 bramek – zakład przegrany
 • 1 bramka – zakład przegrany
 • 2 bramki – zakład nieważny, zwrot stawki
 • 3 bramki i więcej – zakład wygrany

Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku zakładów na under. 

Azjatyckie over/under

Tym razem nieco skomplikujemy. Na szczęście jest to już ostatni przykład naszych zakładów na over i under. Azjatyckie overy i undery mogą wyglądać nieco dziwnie, gdyż zapisywane są w takiej formie – over 2.25 , under 3.75 itd. Jeszcze do niedawna zajmowaliśmy się polówkami, a teraz wchodzą ćwiartki – masakra.

Przyjrzyjmy się temu wszystkiemu na spokojnie. Na tapetę weźmiemy zakład over/under 2.25.

W przypadku postawienia zakładu na over 2.25, bukmacher rozbija naszą stawkę na dwie części. Połowa trafia na zakład over 2, a druga połowa na over 2.5. Jakie wyniki nas interesują?

 • 0 bramek – przegrana
 • 1 bramka – przegrana
 • 2 bramki – zwrot połowy stawki, drugą połowę przegrywamy
 • 3 bramki i więcej – wygrana

W przypadku under 2.25:

 • 0 bramek – wygrana
 • 1 bramka – wygrana
 • 2 bramki – zwrot połowy stawki, drugą połowę wygrywamy 
 • 3 bramki i więcej – przegrana

W przypadku, gdy w meczu padną 2 bramki i obstawiliśmy under 2.5, połowę naszej stawki wraca do nas, a druga połowa mnożona jest przez kurs zakładu i 0,88 i daje nam naszą wygraną (jeśli postawiliśmy 20 złotych po kursie 2.0, to 10 złotych wraca do portfela, a 10×0,88×2=17,6 i tyle właśnie otrzymujemy. Z 20 złotych mamy więc 27,60.)

Kiedy i jak obstawiać zakłady na over/under?

Zakłady na over/under warto obstawiać w meczach, które posiadają wyraźnego faworyta, gdzie kurs na niego jest zupełnie nieopłacalny. Podobnie w przypadku spotkania dwóch drużyn grających na jednym poziomie, ale strzelających dużo bramek. Nigdy nie wiadomo, w którą stronę w danej chwili przechyli się szala. Dużo lepszym wyborem jest zazwyczaj zakład na over. Kiedy powinniśmy go stawiać?

Swoje decyzje należy podeprzeć dogłębną analizą. Przed postawieniem warto przyjrzeć się na statystyki obu drużyn – im więcej goli strzelają i tracą tym lepiej. Cenną informacją mogą być także bezpośrednie spotkania pomiędzy obiema drużynami. Jeśli w poprzedniej rundzie drużyny zremisowały 0:0, lepiej będzie odpuścić ten mecz. Warto także zobaczyć jak drużyny radzą sobie na swoim boisku i na wyjeździe. Drużyna, która strzela najwięcej w lidze, może wysoko wygrywać wszystkie mecze u siebie, a dostawać blokady na wyjeździe. Nie można zapominać także o dokładnym przyjrzeniu się obu drużynom na tle całej ligi. Jeśli ilość zdobytych i straconych goli mocno wyróżnia się w stosunku do tego co robią inne zespoły, istnieje duża szansa, że dzisiaj będzie over. 

Zakłady na over i under to bardzo ciekawy sposób na obstawianie, który wielu graczom przyniósł naprawdę duże zarobki. Warto zainteresować się tym tematem i samemu podjąć rękawicę. 

Gdzie obstawiać zakłady na over i under?

Zakłady na over i under znajdziemy u każdego legalnego w naszym kraju bukmachera. Największe oferty i najciekawsze kursy znajdziemy u bukmachera Fortuna, ForBET i LVBet. Pozostałe spółki również nie pozostają w tyle, więc o tym, gdzie chcemy grać powinny zadecydować kursy i bukmacherskie promocje

Lista bukmacherów oferujących zakłady na over/under:

 • Fortuna
 • ForBET
 • LVBet
 • STS
 • Totolotek
 • PZBuk
 • eTOTO
 • Milenium
 • TOTALbet
 • Superbet (tylko naziemny)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *