Paysafecard to jedna z najciekawszych metod płatności w Internecie. Swoją ogromną popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, że daje możliwość wykonania płatności bez potrzeby podawania zewnętrznym firmom cennych danych takich jak numery naszych kart bankowych. Przyjrzymy się dzisiaj bliżej tej metodzie płatności i sprawdzimy czy za pomocą Paysafecard można wpłacać pieniądze do legalnych polskich bukmacherów.

Co to jest Paysafecard i do czego służy?

Paysafecard to tzw. karta przedpłacona (pre-paid), która pozwala na dokonanie płatności w Internecie, bez potrzeby podawania swoich danych takich jak np. numer konta bankowego czy dane z karty płatniczej. Każda z kart Paysafecard posiada swój 16-cyfrowy kod PIN, który trzeba podać w trakcie wykonywania transakcji. 

paysafecard
Logo paysafecard

Firma odpowiedzialna za tę metodę płatności rozpoczęła swoją działalność w 2000 roku. Czterech Austriaków opracowuje system płatności internetowych, który polega na zakupie specjalnej karty i płaceniu w Internecie za pomocą numeru PIN znajdującego się na niej. Firma startuje w Austrii, rok później rozpoczyna działalność także w Niemczech. W 2006 roku firma zaczyna swoją ekspansję na rynki europejskie. 2008 rok przynosi ogromny przełom i Paysafecard otrzymuje licencję na wydawanie pieniędzy elektronicznych. Od tego momentu firma może świadczyć usługi na terenie całej Europy. Kolejne lata to dalsza ekspansja. Obecnie, produkt Paysafecard dostępny jest w ponad 650 000 punktów sprzedaży w 47 krajach na całym świecie.

Płacenie za pomocą Paysafecard nie wymaga od nas posiadania konta bankowego czy karty kredytowej. Musimy tylko kupić kartę w jednym z punktów sprzedaży. Główne cechy paysafecard na które należy zwrócic uwagę to:

  • Kwota, którą wydamy na kartę jest jednocześnie kwotą, którą nasza karta zostanie doładowana.
  • Z pieniędzy znajdujących się na Paysafecard skorzystać możemy od razu po zakupie. Warto pamiętać, że nie musimy wydawać od razu całej kwoty.
  • Pieniądze znajdujące się na Paysafecard nie przepadają po wykonaniu transakcji na niepełną kwotę i pozostałe środki możemy w każdej chwili przeznaczyć na kolejne transakcje.
  • Ważny jest tylko termin ważności karty. Nasze fundusze możemy wykorzystać przez 12 miesięcy od pierwszego użycia. Po przekroczeniu tego okresu, od 13 miesiąca, od pozostałej na karcie kwoty pobierane będą opłaty aż do momentu, kiedy dostępna kwota wyniesie 0 złotych (Jest to minimum, więc nie musimy obawiać się, że firma zacznie naliczać nam debet, który będziemy musieli później spłacić.)

Karta Paysafecard to bardzo bezpieczna metoda płatności. Jako, że nie musimy podawać swoich danych osobowych, nie ma możliwości, że zostaną one wykradzione i wykorzystane w nie do końca legalnych celach. Wiąże się to również z pewną anonimowością. O ile konto bankowe czy karta kredytowa przypisana jest do konkretnych danych, tak w przypadku karty Paysafecard do przelewu potrzebny jest nam tylko jej numer. Nie musimy podawać imienia i nazwiska czy danych adresowych.

Paysafecard posiada zarówno swoje zalety jak i wady. Do pierwszych możemy zaliczyć przede wszystkim bardzo prostą i intuicyjną obsługę całego systemu. W dodatku, jest to bardzo bezpieczny system płatności, który pozwala nam na wykonywanie błyskawicznych przelewów o dowolnej porze dnia i nocy. Na plus zasługuje także obsługa klienta, która szybko i sprawnie radzi sobie z wszelkimi problemami. Jeśli chodzi o wady, to główną z nich jest oczywiście brak opcji wypłaty środków wygranych u bukmachera (więcej o tym poniżej), a także niskie limity jednorazowej maksymalnej wpłaty. Dużym ograniczeniem jest także to, że kartę możemy nabyć tylko w niektórych punktach w naszym kraju, a zakupy przez Internet wiążą się z koniecznością opłacenia nie tak małej prowizji. Nie jest to także zbyt popularna metoda płatności i obsługuje ją zaledwie kilku legalnych bukmacherów.

Gdzie kupić Paysafecard?

Paysafecard to niezwykle popularna metoda płatności. Karty możemy kupić w licznych punktach sprzedaży znajdujących się nie tylko w Polsce, ale także i za granicą. W naszym kraju istnieje kilka tysięcy punktów sprzedaży. Karty Paysafecard znajdziemy nie tylko w największych marketach jak Auchan, Carrefour, Tesco, Leclerc itp., ale również w mniejszych sklepach i kioskach jak Ruch, Żabka, Fresh Market, Polo Market. Karty przedpłacone dostaniemy nawet w punktach Poczty Polskiej. Nie jest to oczywiście pełna lista miejsc, w których dostaniemy tę kartę. Ze względu na to, że umowy co jakiś czas wygasają, a nowe firmy chcą zaoferować swoim klientom dostęp do kart, najlepszym rozwiązaniem będzie wejść na oficjalną stronę Paysafecard (https://www.paysafecard.com/pl-pl/kup/wyszukiwanie-punktow-sprzedazy/punktow-sprzedazy/?q=Polska) i samemu sprawdzić gdzie w najbliższej możemy zakupić karty.

Karty możemy zakupić także u oficjalnego dystrybutora, przez Internet. Musimy tylko wejść na stronę https://www.wkv.com/ i założyć konto. Po dokonaniu tej czynności możemy już zakupić karty Paysafecard online.

Jak doładować Paysafecard?

Firma odpowiedzialna za Paysafecard udostępniła nam bardzo atrakcyjną możliwość jaką jest serwis my Paysafecard. Jest to odpowiednik konta płatniczego, które ułatwia kontrolę i panowanie nad posiadanymi przez nas PIN-ami Paysafecard. Jest to również duże ułatwienie dla osób, które dużo płacą, gdyż nie muszą już oni wpisywać PIN-u przy każdej transakcji, wystarczy tylko podać swoją nazwę użytkownika i hasło, a pieniądze zostaną automatycznie przelane. Niestety, zakładając konto stracimy jedną z ważniejszych cech zalet kart Paysafecard – anonimowość, gdyż podczas rejestracji musimy podać swoje dane osobowe. 

W celu założenia nowego konta należy wejść na stronę https://www.paysafecard.com/pl-pl/produkty/my-paysafecard/ i wcisnąć przycisk “Zarejestruj się już teraz”. Następnie musimy tylko podać swoje dane i potwierdzić adres e-mail. Od tego momentu możemy się już cieszyć naszym kontem Paysafecard. 

Nasze konto My Paysafecard doładowujemy właśnie za pomocą PIN-ów, które możemy zakupić w sklepie lub poprzez Internet. Niestety nie ma możliwości doładowania poszczególnych PIN-ów. Jeśli więc kupimy kartę o wartości 50 złotych to po wykorzystaniu tej kwoty nie możemy ponownie skorzystać z tej samej karty, tylko musimy kupić nową.

Którzy z legalnych bukmacherów w Polsce obsługują Paysafecard?

Przejdźmy teraz do tego co najbardziej nas interesuje, czyli jak skorzystać z kart Paysafecard u polskich, legalnych bukmacherów. W chwili obecnej płatności za pomocą kart przedpłaconych przyjmuje tylko czterech  bukmacherów:

  • LVBet
  • STS
  • Totolotek
  • forBET

Wpłata środków jest bardzo prosta. Możemy dokonać jej podając PIN znajdujący się na naszej karcie Paysafecard lub przelewając pieniądze z wcześniej założonego konta my Paysafecard. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej drugiej metodzie. Sposób zakładania konta mamy już omówiony. Teraz musimy zaopatrzyć się w karty. Do wyboru mamy następujące nominały: 20 zł, 30 zł, 50 zł, 100 zł, 300 zł. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by przelać większą kwotę. W tym celu musimy zakupić odpowiednią ilość kart i jednocześnie podać wszystkie PIN-y w systemie (jednorazowo można wpisać 10 kodów). Gdy pieniądze z kart Paysafecard znajdują się już na naszym koncie, pozostaje nam tylko zalogować się do bukmachera i znaleźć miejsce, w którym wpłacamy pieniądze. Wyszukujemy opcji Paysafecard, uzupełniamy wszystkie pola wpłaty i zatwierdzamy transakcję. Po chwili pieniądze trafiają na nasze konto u bukmachera.

Jak sprawdzić stan konta Paysafecard?

W celu sprawdzenia stanu naszego konta Paysafecard musimy przede wszystkim je posiadać. Proces zakładania konta opisany był już wyżej. W celu sprawdzenia stanu naszego konta musimy się na nie zalogować i sprawdzić ile pieniędzy nam pozostało.

Jeśli nie dodawaliśmy PIN-u do naszego konta my Paysafecard, również możemy sprawdzić ile pieniędzy na nim pozostało. Musimy tylko wejść na stronę: https://www.paysafecard.com/pl-pl/sprawdz-dostepne-srodki/ i wpisać 16-cyfrowy numer znajdujący się na karcie. Po kliknięciu OK pojawi się informacja o ilości pieniędzy znajdujących się na karcie.

Czy można wypłacać środki z legalnych bukmacherów do Paysafecard?

Niestety, ta metoda płatności nie pozwala na wypłatę środków zgromadzonych na koncie u bukmachera. Nie ma od tej reguły wyjątków i pieniędzy nie wypłacimy od żadnego z wymienionych powyżej bukmacherów. Wszystko z powodu polskiej ustawy hazardowej, która mówi o tym, że wygrane mogą być wypłacane tylko na konto bankowe gracza, w celu zapobiegnięcia ryzyka prania brudnych pieniędzy. Nie ma także możliwości, by w najbliższym czasie cokolwiek w tej dziedzinie się zmieniło, ze względu na to, że bukmacherzy musza przestrzegać rygorystycznych zapisów licencyjnych. W razie jakichkolwiek odstępstw straciliby licencję na prowadzenie zakładów na terenie Polski, co oczywiście wiązałoby się ze stratą zysków i upadkiem bukmachera.