obstawianie meczy esportowych
Szybki przegląd artykułu:

Obstawianie meczy w e-sporcie

Esport (w szczególności CS:GO i LOL) to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi rozrywki w ostatnich latach. Z roku na rok zainteresowanie esportem rośnie, co w szczególności można odczuć w czasach gdy zostaliśmy zmuszeni do zostania w domach.

Do 3 najbardziej popularnych gier z rynku esportowego należą:

 • Counter-Strike: Global Offensive [CS: GO],
 • League of Legends [LOL],
 • Dota 2.

Nic dziwnego że ze względu an rosnąc zainteresowanie, branżą esportu zainteresowały się również zakłady bukmacherskie. Aktualnie nie wszyscy bukmacherzy posiadający licencję na prowadzenie zakładów bukmacherskich w Polsce (legalni bukmacherzy) dają możliwość obstawiania meczy LOL, ale część z nich już tak.

Lista stron do obstawiania meczy LOL

Przy wyborze strony do obstawiania (typowania) meczy League of Legends należy pamiętać o kwestiach prawnych w Polsce. W 2020 roku, ciągle obowiązująca ustawa hazardowa, która zobowiązuje graczy do wybory bukmachera z grona tych, którzy otrzymali zezwolenie na prowadzenie zakładów bukmacherskich.

W Polsce działa w tej chwili kilkanaście firm oferujących legalne zakłady bukmacherskie, w tym zakłady na mecze LOL. Legalni bukmacherzy wykupili licencje na organizowanie zakładów wzajemnych, dzięki czemu otrzymali zgodę od ministra finansów na zawieranie zakładów w Polsce. W ich ofercie oprócz meczy LOL, znajdziemy ofertę na inne esporty.

Możliwość typowania meczy LOL można znaleźć aktualnie na stronach (lista zawiera tylko strony legalnych bukmacherów w Polsce):

Obstawianie meczy LOL

lol

Legaue of Legends jest drugim pod względem popularności esportem (pierwsze miejsce zajmuje CS:GO). LOL wydany w 2009 roku cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że transmisje meczy można oglądać w telewizji, oraz mamy możliwość obstawiania wyników meczy u bukmacherów w Polsce. Co ciekawe ilość możliwych do obstawienia zakładów zwiększa się w czasie, co oznacza że rynek ten jest w fazie rozwoju i systematycznie rośnie.

Obstawianie meczy lol
Grafika: obstawianie meczy LoL na Lvbet.pl

Jak obstawiać mecze LOL?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, typowanie meczy LOL nie różni się niczym szczególnym od bardziej popularnych sportów takich jak piłka nożna. Jedyna zauważalna różnica, to że przy zawieraniu zakładów nie ma możliwości wyboru remisu (podobnie jest w siatkówce), wynika to z faktu że mecz CS GO musi zakończyć się zwycięstwem jednej z drużyn.

Aby zobrazować jak obstawiać mecze LOL, posłużymy się konkretnym przykładem u jednego z najpochmurniejszych legalnych bukmacherów w Polsce: Fortuny:

 1. Przechodzimy na stronę bukmachera www.efortuna.pl i odszukujemy zakładkę “E-Sport”.
 2. Po wejściu do zakładki Esport LOL mamy do wyboru: wybór zwycięzcy meczu, zwycięzce pierwszej mapy, zwycięzce 2 mapy, ilość map. Aby zobaczyć zakłady na wszystkie zdarzenia, należy zaznaczyć kolejne opcje.
 3. Wybieramy zdarzenia na które chcemy postawić i po prawej stronie ekranu decydujemy czy obstawimy zakład singlowy czy akumulowany.
 4. Następnie określamy stawkę, klikamy zagraj i Gotowe!

League of Legends w Fortunie

Fortuna to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych zakładów bukmacherskich w Polsce. Na stronie efortuna.pl znajdziemy bogatą ofertę na mecze CS:GO, ale również na League of legends.

Aby przejść do odpowiedniej zakładki w której znajdują się zakłady na LOL-a, w pierwszej kolejności wybieramy zakładkę: zakłady bukmacherskie (lewy górny róg), następnie zjeżdżamy w dół menu gdzie widnieje zakładka: “Esport LOL”:

zakładka esport LOL na efortuna.pl
Zakładka z wydarzeniami LOL na efortuna.pl

Ilość wydarzeń na League of legends nie jest zbyt duża, ale możemy obstawiać najbardziej popularne mecze. Zakres obstawianych zakładów to:

 • zwycięzca meczu,
 • dokładny wynik,
 • zwycięzca 1, 2 i 3 mapy,
 • handicapy.
oferta meczy lol w Fortunie
Oferta meczy LOL w Fortunie

Typowanie meczy LOL w LvBET

Kolejnym legalnym bukmacherem u którego znajdziemy możliwość typowania meczy LOL jest lvbet, który w szczególności upodobał sobie wydarzenia z kategorii esportu. Oprócz zakładów znajdziemy tutaj bezpośrednie transmisje meczy oraz dodatkową ofertę promocyjną.

Aby typować mecze League of legend przechodzimy kolejno: zakładka ESPORT, następnie w menu po lewej stronie wybieramy League of legends (LOL):

lol w lvbet

Jeżeli chodzi o typy zakłądów to do wyboru mamy:

 • zwycięzce meczu,
 • zwycięzce 1, 2, 3 gry
oferta na mecze lol w lvbet

Przed wytypowaniem wyniku meczy na LOL, można zajrzeć od oferty z promocjami, ponieważ możemy tam odszukać dodatkową ofertę na wydarzenia esportowe.


Różnica między e-sportem a sportem wirtualnym

W ofercie wielu bukmacherów znaleźć można propozycje zakładów zarówno na e-sporty, jak i na sporty wirtualne. Trzeba pamiętać, że są to dwie zupełnie różne dyscypliny.

 • E-sport to obstawianie rozstrzygnięć turniejów w gry komputerowe, taki jak np. CS:GO czy LoL, gdzie żywe osoby konkurują ze sobą w danej grze.
 • Sporty wirtualne, to rywalizacja nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością – wszystko od początku do końca jest tu wirtualne. Stąd też bierze się duża przypadkowość rozstrzygnięć, co stwarza miejsce do różnych nadużyć.

Jak wygląda obstawianie sportów elektronicznych

Obstawianie zakładów na wydarzenia z zakresu e-sportu tak naprawdę nie różni się niczym od tradycyjnego obstawiania innych meczy u bukmacherów. Wystarczy wybrać swojego faworyta, określić stawkę i wykupić kupon. Popularność sportu elektronicznego sprawia, że zakłady na zdarzenia z tej dyscypliny są dostępne w ofercie niemal każdej firmy bukmacherskiej. Nie trzeba więc specjalnie szukać danych propozycji, choć różni bukmacherzy mogą oczywiście proponować różna dyscypliny i zdarzenia oraz różne kursy, dlatego warto porównać oferty kursowe u kilku bukmacherów.

Jakie esporty możemy obstawiać

Podobnie jak w sporcie tradycyjnym jest kilkadziesiąt różnych dyscyplin, które różnią się stopniem popularności, tak nie brakuje rozgrywek dotyczących różnych gier komputerowych, jednak jest kilka najpopularniejszych, które najczęściej dostępne są w ofertach zakładów bukmacherskich. Spośród tych cieszących się największym zainteresowaniem kibiców i typerów wyróżnić należy przede wszystkim

 • Counter-Strike: Global Offensive (w skrócie CS GO),
 • League of Legend (w skrócie LOL),
 • Dota 2,
 • Warcraft,
 • Overwatch (w skrócie OWL),
 • Starcraft 2
 • Heroes of the Storm.

Pozycje te mają największą ilość sympatyków, a rozgrywki cieszą się olbrzymią popularnością.

CS:GO czy LOL – co obstawiać?

CS GO

Bez wątpienia najbardziej popularnym tytułem, który kojarzymy z esportem jest Counter-Strike: Global Offensive (CS GO). Pierwsza wersja popularnego CS-a została wyprodukowana z myślą o rozgrywkach sieciowych a dopiero jego popularność sprawiła, że powstały modyfikacje umożliwiające grę bez udziału przeciwników. Gra należy do gatunku FPS (first person shooter) i polega na walce terrorystów z antyterrorystami. Mamy więc do dyspozycji dwie drużyny, spośród których celem jednej jest podłożenie bomby w danym miejscu, natomiast druga za wszelką cenę nie chce do tego dopuścić i ma za zadanie ocalenie zakładników. Wielkie emocje towarzyszące graczom sprawiły, że gra ta szybko zyskała wielkie grono zwolenników i miano sportu elektronicznego.

W CS-ie  wykorzystywany jest głównie tryb turniejowy gry Counter Strike: Global Ofensive, w którym rywalizują dwie pięcioosobowe drużyny. Wybór roli w grze (terroryści lub antyterroryście) jest losowy a po rozegraniu 15 rund następuje zmiana miejsc. Każda rozgrywka to 30 rund, w trakcie których musi zostać wyłoniony zwycięzca (czyli drużyna z przynajmniej szesnastoma wygranymi). W przypadku remisu następuje dogrywka składająca się z 6 rund (dana drużyna 3 razy wciela się w rolę terrorystów i 3 razy w rolę antyterrorystów). W przypadku remisu w dogrywce rozgrywane są kolejne dogrywki, aż do ostatecznego wyłonienia zwycięzcy.

Rozgrywki meczy CS GO w skrócie

Obstawianie meczy cs go
Grafika: obstawianie meczy CS GO na efortuna.pl

Counter Strike: Global Ofensive pozwala gamerom na rozgrywki na dedykowanych serwerach dzięki wbudowanemu systemowi matchmakingu. Oprócz tego CS:GO posiada opcje rozgrywki na serwerach społeczności z dodatkowymi mapami i trybami gry. Od początku gra zyskała pozytywne recenzje i stała się przebojem. Wchodzi również w skład gier na Mistrzostwach Świata w Grach Komputerowych (Electronic Sports World Cup).


Ważne kwestie prawne dotyczące obstawiania meczy LOL

Niestety nie wiele się o tym pisze, więc trzeba jasno o tym powiedzieć, że wiele stron które przyjmują zakłady na mecze LOL są w Polsce nielegalne.

Wynika to z nowelizacji ustawy hazardowej, która weszła w życie 01.04.2017 roku. Zgodnie z Tą ustawą obstawianie zakładów u innych podmiotów niż wymienionych na stronie ministerstwa – grozi karą: 120 stawek dziennych.

Aktualnie jest zaledwie kilkanaście firm które działają legalnie w Polsce (wszystkie firmy wymienione powyżej w artykule i kilka innych zakładów bukmacherskich które nie mają w swojej ofercie meczy CS:GO i LOL) .

Lista stron do legalnego obstawiania meczy cs go i lol
Lista stron do legalnego obstawiania meczy

Tylko obstawianie u legalnych bukmacherów (pełna lista legalnych bukmacherów), gwarantuje bezpieczeństwo jeżeli chodzi o kwestie prawne.


FAQ – typowanie meczy LOL

Czy obstawianie meczy LOL jest legalne w Polsce?

Tak, pod warunkiem że korzystamy z lity stron bukmacherów, którzy uzyskali zgodę na przyjmowanie zakładów bukmacherskich w Polsce.

Jakie typy zakładów są przyjmowane dla meczy LOL?

Najczęściej spotykane zakłady dotyczące meczy League of Legends to: zwycięzca meczu (1 lub 2, brak remisu), zwycięzca pierwszej, drugiej i trzeciej mapy, handicapy na wynik konkretnej mapy, dokładny wynik meczu.

Gdzie obstawiać mecze League of Legends w Polsce?

Mecze League of Legend możemy obstawiać jedynie na stronach, które zostały wpisane na listę legalnych bukmacherów w Polsce. Nie wszyscy legalni bukmacherzy oferują zakłady ma mecze LOL, więc można skorzystać z listy stron o obstawiania meczy LOL.


Nota prawna odnośnie zakładów bukmacherskich w Polsce:

Firmy prowadzące zakłady bukmacherskie o których mowa w powyższym artykule, czyli: Totolotek S.A, Fortuna online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o., LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o., Milenium Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o., E-toto Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o., forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o., to firmy które posiadają zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych przez Internet. Zezwolenie to zostało wydane przez Ministra Finansów. Zawieranie zakładów w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *