Obstawianie meczy esportowych: CS GO, LOL – jak i gdzie obstawiać

Szybki przegląd artykułu:


Zakłady bukmacherskie w esporcie

Esport to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi rozrywki w ostatnich latach. W 2018 roku wartość tego runku tylko w Europie ma osiągnąć już 1,4 milarda złotych zysku, więc nic dziwnego że tą branżą zainteresowały się również zakłady bukmacherskie. Aktualnie nie wszyscy bukmacherzy posiadający licencję na prowadzenie zakładów bukmacherskich w Polsce (legalni bukmacherzy) przyjmują zakłady na mecze eportowe, ale część z nich już tak.

Do 3 najbardziej popularnych gier z rynku esportowego należą:

 • CS: GO
 • League of Legends
 • Dota 2

Zakłady na powyższe mecze esportowe znajdziesz na stronach (lista zawiera tylko strony legalnych bukmacherów w Polsce):

Narodziny e-sportu i popularność sportów elektronicznych

Rozgrywki w takie pozycje, jak, League of Legend (LoL), Dota 2 czy Counter Strike śledzone są na całym globie. Wszystko zaczęło się od popularności gry Quake, która doprowadziła do powstania w 1997 roku w Stanach Zjednoczonych ligi zawodowych graczy. Zaczęło pojawiać się coraz więcej turniejów, w których można było zgarnąć coraz wyższe nagrody a liczba osób interesujących się tymi wydarzeniami stale rosła. Obecnie szacuje się, że w 2019 roku sportem elektronicznym będzie interesować się ok. 350 milionów osób na całym świecie. Kibice ci mogą także oglądać mecze na żywo na wielkich telebimach w trakcie rozgrywania turniejów.

Często mówi się, że popularność e-sportu rośnie, gdyż nie ma w nim bariery fizycznej, a więc jest bardziej dostępny od sportu tradycyjnego, u którego podstaw leży wysoka sprawność. Rosnące zainteresowanie przyciąga nowych sponsorów, co sprawia, że pula nagród za zwycięstwa w turniejach stale się zwiększa. O ile kiedyś gamerzy zarabiali na sprzedaży wirtualnych przedmiotów z gier czy postaciach wypromowanych na odpowiedni poziom, w tej chwili mogą liczyć na naprawdę wysokie gaże w różnych rozgrywkach. Dla przykładu pula pieniężna zgromadzona w turnieju The International 2017 w grze komputerowej Dota 2 wynosiła blisko 25 milionów dolarów!

Popularność e-sportu sprawia, że nie brakuje również typerów, którzy chcą na nich zarobić. Dlatego zakłady na różne wydarzenia sportów elektronicznych można znaleźć w zakładach bukmacherskich i zdecydowana większość firm ma je w swojej ofercie. Sama oferta jednak jest póki co dość uboga i w zasadzie ogranicza się do wytypowanie zwycięzcy. Na próżno szukać bardziej złożonych zakładów, chociażby na wyniki, czy danej drużynie uda wygrać się bez straty punktów, obstawiania najskuteczniejszego zawodnika etc.

Różnica między e-sportem a sportem wirtualnym

W ofercie wielu bukmacherów znaleźć można propozycje zakładów zarówno na e-sporty, jak i na sporty wirtualne. Trzeba pamiętać, że są to dwie zupełnie różne dyscypliny.

 • E-sport to obstawianie rozstrzygnięć turniejów w gry komputerowe, taki jak np. CS:GO czy LoL, gdzie żywe osoby konkurują ze sobą w danej grze.
 • Sporty wirtualne, to rywalizacja nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością – wszystko od początku do końca jest tu wirtualne. Stąd też bierze się duża przypadkowość rozstrzygnięć, co stwarza miejsce do różnych nadużyć.

Legalni bukmacherzy w Polsce 2018 – lista bukmacherów internetowych

Jak wygląda obstawianie sportów elektronicznych

Kupowanie zakładów na wydarzenia z zakresu e-sportu tak naprawdę nie różni się niczym od tradycyjnego obstawiania innych meczy u bukmacherów. Wystarczy wybrać swojego faworyta, określić stawkę i wykupić kupon. Popularność sportu elektronicznego sprawia, że zakłady na zdarzenia z tej dyscypliny są dostępne w ofercie niemal każdej firmy bukmacherskiej. Nie trzeba więc specjalnie szukać danych propozycji, choć różni bukmacherzy mogą oczywiście proponować różna dyscypliny i zdarzenia oraz różne kursy, dlatego warto porównać oferty kursowe u kilku bukmacherów.

Jakie esporty możemy obstawiać

Podobnie jak w sporcie tradycyjnym jest kilkadziesiąt różnych dyscyplin, które różnią się stopniem popularności, tak nie brakuje rozgrywek dotyczących różnych gier komputerowych, jednak jest kilka najpopularniejszych, które najczęściej dostępne są w ofertach zakładów bukmacherskich. Spośród tych cieszących się największym zainteresowaniem kibiców i typerów wyróżnić należy przede wszystkim

 • Counter-Strike: Global Offensive (w skrócie CS GO),
 • League of Legend (w skrócie LOL),
 • Dota 2,
 • Warcraft,
 • Overwatch (w skrócie OWL),
 • Starcraft 2
 • Heroes of the Storm.

Pozycje te mają największą ilość sympatyków, a rozgrywki cieszą się olbrzymią popularnością.

Obstawianie meczy CS GO

Bez wątpienia najbardziej popularnym tytułem, który kojarzymy z esportem jest Counter-Strike: Global Offensive (w skrócie CS GO). Pierwsza wersja popularnego CS-a została wyprodukowana z myślą o rozgrywkach sieciowych a dopiero jego popularność sprawiła, że powstały modyfikacje umożliwiające grę bez udziału przeciwników. Gra należy do gatunku FPS (first person shooter) i polega na walce terrorystów z antyterrorystami. Mamy więc do dyspozycji dwie drużyny, spośród których celem jednej jest podłożenie bomby w danym miejscu, natomiast druga za wszelką cenę nie chce do tego dopuścić i ma za zadanie ocalenie zakładników. Wielkie emocje towarzyszące graczom sprawiły, że gra ta szybko zyskała wielkie grono zwolenników i miano sportu elektronicznego.

Rozgrywki meczy CS GO w skrócie

W CS-ie  wykorzystywany jest głównie tryb turniejowy gry Counter Strike: Global Ofensive, w którym rywalizują dwie pięcioosobowe drużyny. Wybór roli w grze (terroryści lub antyterroryście) jest losowy a po rozegraniu 15 rund następuje zmiana miejsc. Każda rozgrywka to 30 rund, w trakcie których musi zostać wyłoniony zwycięzca (czyli drużyna z przynajmniej szesnastoma wygranymi). W przypadku remisu następuje dogrywka składająca się z 6 rund (dana drużyna 3 razy wciela się w rolę terrorystów i 3 razy w rolę antyterrorystów). W przypadku remisu w dogrywce rozgrywane są kolejne dogrywki, aż do ostatecznego wyłonienia zwycięzcy.


Obstawianie meczy cs go

Grafika: obstawianie meczy CS GO na efortuna.pl

 

Counter Strike: Global Ofensive pozwala gamerom na rozgrywki na dedykowanych serwerach dzięki wbudowanemu systemowi matchmakingu. Oprócz tego CS:GO posiada opcje rozgrywki na serwerach społeczności z dodatkowymi mapami i trybami gry. Od początku gra zyskała pozytywne recenzje i stała się przebojem. Wchodzi również w skład gier na Mistrzostwach Świata w Grach Komputerowych (Electronic Sports World Cup).

Lista stron do obstawiania meczy CS GO

Przy wyborze strony do obstawiania meczy CS GO należy pamiętać o kwestiach prawnych w Polsce. Obowiązująca ustawa hazardowa zobowiązuje graczy do wybory bukmachera z grona tych, którzy otrzymali zezwolenie na prowadzenie zakładów bukmacherskich.

W Polsce legalnie działa w tej chwili 7 firm oferujących legalne zakłady bukmacherskie, w tym zakłady na mecze CS GO. Ci bukmacherzy wykupili licencje na organizowanie zakładów wzajemnych, dzięki czemu otrzymali zgodę od ministra finansów na legalne zawieranie zakładów. W ich ofercie można również znaleźć wydarzenia ze sportów elektronicznych.

Zakłady na turnieje CS GO można zawierać u poniższych bukmacherów:

 

Jak obstawiać mecze CS GO?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, obstawianie meczy CS GO nie różni się niczym szczególnym od bardziej popularnych sportów takich jak piłka nożna. Jedyna zauważalna różnica, to że przy zawieraniu zakładów nie ma możliwości wyboru remisu (podobnie jest w siatkówce), wynika to z faktu że mecz CS GO musi zakończyć się zwycięstwem jednej z drużyn.

Aby zobrazować jak obstawiać mecze CS GO, posłużymy się konkretnym przykładem u jednego z najpochmurniejszych legalnych bukmacherów w Polsce: Fortuny:

 1. Przechodzimy na stronę bukmachera www.efortuna.pl i odszukujemy zakładkę „E-Sport” (przejdź do podpowiedzi)
 2. Po wejściu do zakładki CS GO mamy do wyboru: wybór zwycięzcy meczu, zwycięzce pierwszej mapy, zwycięzce 2 mapy, ilość map. Aby zobaczyć zakłady na wszystkie zdarzenia, należy zaznaczyć kolejne opcje (przejdź do podpowiedzi).
 3. Wybieramy zdarzenia na które chcemy postawić i po prawej stronie ekranu decydujemy czy obstawimy zakład singlowy czy akumulowany.
 4. Następnie określamy stawkę, klikamy zagraj i Gotowe!

Obstawianie meczy LOL

Drugim pod względem popularności esportem cieszy się gra League of legends czyli w skrócie LoL. Gra wydana w 2009 roku cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że transmisje meczy można oglądać w telewizji, oraz mamy możliwość obstawiania wyników meczy u bukmacherów w Polsce. Co ciekawe ilość możliwych do obstawienia zakładów zwiększa się w czasie, co oznacza że rynek ten jest w fazie rozwoju i systematycznie rośnie.

Obstawianie meczy lol

Grafika: obstawianie meczy LoL na Lvbet.pl

Lista stron do obstawiania meczy LOL

Zakłady na wyniki meczy League of Legends przyjmuje większość bukmacherów posiadających licencje. Poniżej pełna lista bukmacherów u których możemy obstawiać mecze LoLa (lista zawiera tylko legalnych bukmacherów):

Jak obstawiać mecze LoL

Instrukcje obstawiania meczy league of legends będzie wyglądała analogicznie do instrukcji obstawiania meczy CS GO. Tym razem posłużymy się przykładem innego bukmachera posiadającego licencję na legalne przyjmowanie zakładów w Polsce – LVBET

 1. Logujemy się na stronie lvbet.pl, w głównego menu wybieramy zakładkę „zakłady bukmacherskie” i odnajdujemy opcje obstawiania wydarzeń league of legends (podpowiedź: znajdziesz je w towarzystwie innych esportów: CS: GO, Dota 2, Starcraft 2)
 2. Wybieramy ligę w której toczą się interesujące nas zakłady.
 3. Obstawiamy zakłady na konkretne mecze – do wyboru mamy: zwycięzce meczu, pierwszą krew, pierwszy rodzaj smoka, kto pierwszy zniszczy wieże, kto pierwszy zabije barona, kto pierwszy zniszczy inhibitor, liczcbę zabitych baronów, największy multi kill i inne zakłady.
 4. Bo wybraniu zdarzeń, w menu po lewej stronie wybieramy rodzaj zakładu (single, combi lub system), określamy stawkę i klikamy „Postaw zakład”

 


Nota prawna odnośnie zakładów bukmacherskich w Polsce:

Firmy prowadzące zakłady bukmacherskie o których mowa w powyższym artykule, czyli: Totolotek S.A, Fortuna online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o., LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o., Milenium Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o., E-toto Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o., forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o., to firmy które posiadają zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych przez Internet. Zezwolenie to zostało wydane przez Ministra Finansów. Zawieranie zakładów w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem.

Obstawianie meczy esportowych: CS GO, LOL – jak i gdzie obstawiać
4.7 (93.85%) 13 votes

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *