Co to jest handicap

Słowo “handicap” jest powszechnie znane w bukmacherskim środowisku. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego o co dokładnie chodzi. Problem z tym terminem mają zazwyczaj początkujący gracze, którzy widząc handicapy europejskie i azjatyckie, podzielone dodatkowo na równe, ćwiartkowe, pojedyncze i podzielone, zaczynają wątpić w sukces przy obstawianiu zakładów. W tym artykule omówimy dwa podstawowe rodzaje handicapów, z których najczęściej korzystają gracze.

Co to jest handicap?

Posługując się definicją, handicap oznacza po prostu liczbę punktów lub bramek doliczanych lub odejmowanych do wyniku zespołu w danym meczu. W bukmacherce handicap znany jest także jako dawanie dodatkowych szans słabszemu zespołowi i zmniejszanie ich zespołowi silniejszemu, w celu zaoferowania graczom lepszych kursów i dodatkowych emocji podczas obstawiania.

Przyjrzyjmy się więc o co chodzi z handicapem w praktyce. Zanim przejdziemy do zaawansowanych terminów, skupimy się na podstawowym typie handicapu azjatyckiego.

Załóżmy, że dzisiaj wieczorem swój mecz rozgrywa FC Barcelona zajmująca pierwsze miejsce w tabeli. Jej przeciwnikiem jest zespół z końca tabeli, wyróżniający się bardzo dobrą obroną, który często nisko przegrywa lub remisuje mecze. Kurs na zwycięstwo Barcelony jest bardzo niski i nie jest w stanie pokryć nawet podatku (w końcu grają na jedną z najsłabszych drużyn w tabeli). Analizując statystyki wydaje nam się, że owszem, słabsza drużyna nie ma szans, ale z pewnością napastnicy lidera nie strzelą zbyt wielu goli. Przyglądamy się więc zakładom z handicapem +1,5, który oznacza, że nawet jeśli słabsza drużyna przegra jedną bramką to i tak kupon będzie wygrany. Kursy na taki handicap są znacznie wyższe niż na czyste zwycięstwo Barcelony i gwarantują nam wygraną w przypadku zwycięstwa słabszej drużyny, remisu lub wygranej Barcelony jedną bramką. Niestety, jeśli tylko Duma Katalonii zdobędzie dwie bramki więcej od drugiej drużyny – przegrywamy. 

Czytając powyższy opis, wiele osób może zadać sobie pytanie, po co stawiać mecz w taki sposób, jeśli można postawić po prostu na Barcelonę i dobrać do niej drugiego “pewniaka”, by pokryć podatek. Otóż, po pierwsze “pewniaki” mają do siebie to, że czasem powinie im się noga, a po drugie – zakłady z handicapem posiadają bardzo atrakcyjne kursy (zwłaszcza na drużyny nie będące faworytami) i dają nam mnóstwo możliwości, które umiejętnie wykorzystane mogą przynieść zysk.

Różnice między handicapem europejskim a azjatyckim

Istnieją dwa główne typy handicapów: europejski (EH) i azjatycki (AH lu AH0). Ich dokładniejsze omówienie znajduje się poniżej:

Handicap europejski

Handicap europejski pozwala na zwiększenie lub zmniejszenie szans konkretnej drużyny, zachowując jednocześnie wszystkie opcje, którymi może zakończyć się mecz (analizujemy tu sytuację dla piłki nożnej) tj. wygrana gospodarzy, remis, wygrana gości. 

Typowy zapis dla handicapu europejskiego to (a : b). Jak mamy to odczytywać? Najlepiej będzie zobaczyć to na przykładzie:

FC Barcelona – Valencia grane z handicapem 0 -1 oznacza, że na starcie drużynie Valencii doliczany jest jeden gol. Stawiamy kupon na Barcelonę. Żeby zakład został rozliczony jako zwycięski musi ona wygrać co najmniej dwoma bramkami (2:0 ; 3:1 ; 4:1 itp.) W przypadku zwycięstwa jedną bramką zakład zostanie przegrany (Żeby wynik 1:0 dla Barcelony wygrał nam kupon musielibyśmy obstawić remis w zakładzie handicapowym).

Z pozoru może się to wydawać trudne, ale wystarczy chwilę się zastanowić i wszystko staje się oczywiste.

Handicap azjatycki

Handicap azjatycki wydaje się bardziej atrakcyjny, gdyż daje nam tylko dwie możliwości – wygraną jednej lub drugiej drużyny. Opcja remisu nie jest w ogóle brana pod uwagę i jeśli się przydarzy, kwota zakładu zwracana jest grającemu.

Oczywiście, najlepiej przyjrzeć się temu na przykładach.Najlepiej zobrazujemy to za pomocą tabeli:

Handicap azjatyckiWygrana 2 i więcej golamiWygrana jednym golemRemis
-1,5WygranaPrzegrana  Przegrana 
-1,25Wygrana50%/-50% Przegrana 
-1WygranaZwrot stawki Przegrana 
-0,75Wygrana+50%/50% Przegrana 
-0,5WygranaWygrana Przegrana 
-0,25WygranaWygrana 50%/-50%
0WygranaWygranaZwrot stawki

Analogiczna sytuacja występuje w przypadku handicapów z + (np. +1,5) oznacza ona tylko, że danej drużynie dodaje się wtedy gole, zamiast je odejmować. 

Dziwne oznaczenia na tabeli odczytujemy następująco:

50%/-50% – połowa stawki wraca do nas, drugą połowę przegrywamy (przykład: jeśli stawka po odjęciu podatku wynosi 10 zł, to w takiej sytuacji odzyskamy 5 zł, a drugie 5 zł stracimy)

+50%/50% – połowa stawki daje nam wygraną, drugą połowę odzyskujemy (przykład: stawka po odjęciu podatku wynosi 10 zł, kurs po którym obstawialiśmy to 2.00. 5 zł mnożymy po kursie, co daje nam 10 zł, a drugie 5 zł wraca do nas. Na naszym koncie znajduje się więc w sumie 15 zł)

Dlaczego gracze obstawiają z handicapem?

Gracze upodobali sobie obstawianie zakładów z handicapem ze względu na ogromne możliwości, które daje im ten rodzaj zakładów. Handicapy pozwalają na wyjście ze sztywnych zasad w stylu: wygra, zremisuje, przegra i pozwalają lepiej zastosować strategie bazowane na statystykach i przewidywaniach (jak w przypadku przykładu opisanego na początku artykułu o słabej drużynie, która nie traci wielu bramek).

Handicapy azjatyckie pozwalają również na zmniejszenie ryzyka przegranej, gdyż w przypadku remisu, stawka jest zwracana, co oznacza, że zakład z trzydrogowego staje się dwudrogowym. W dodatku, przy zakładach z handicapem, marże bukmachera są mniejsze, co pozwala na złapanie większych kursów.

Którzy z legalnych bukmacherów oferują handicap?

Zakłady z handicapem stały się tak powszechne i popularne, że znajdziemy je już u każdego legalnego bukamchera działającego na terenie Polski. Tylko od nas zależy, czy zdecydujemy się na bukmachera Fortuna, Totolotek, STS, Milenium, LVBet, eToto czy może na innego, mniejszego operatora. Decydując się na założenie konta warto patrzeć więc przede wszystkim na kursy i bonusy danego bukmachera, gdyż zakłady z handicapem obstawimy wszędzie. 

Plusy i minusy gry z wykorzystaniem handicapu

Oczywiście handicapy mają nie tylko plusy, ale i minusy. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom tego rozwiązania.

Plusy gry z wykorzystaniem handicapu:

  • Większe możliwości – możliwość zawarcia zakładu na wiele sposobów
  • Mniejsze marże bukmacherskie, czyli większe kursy
  • Zakłady na mecze z wyraźnym faworytem znów nabierają sensu – Obstawienie opcji, że faworyt musi wygrać co najmniej dwoma bramkami znacząco zwiększa kurs
  • Bezpieczniejsza gra – Handicapy azjatyckie pozwalają nam wyeliminować opcję remisu w meczu

Minusy gry z wykorzystaniem handicapu:

  • Większa podatność na przypadkowe sytuacje – rzut karny w ostatnich minutach może sprawić, że zamiast potrzebnych dwóch bramek, drużyna wygra tylko jedną.
  • Handicapy nie są dla każdego – potencjał tego typu zakładów docenią głównie doświadczone osoby, które lubią siedzieć z nosem w statystykach
  • Oferta na mecze z handicapem może być mała – Możliwość obstawienia zakładu z handicapem jest dostępna zazwyczaj dla większych lig. W przypadku mniej popularnych spotkań, handicapy mogą mieć słabe kursy lub być całkiem niedostępne.

Gra z handicapem

Nie da się ukryć, że granie z handicapem jest nieco trudniejsze niż zwykłe obstawianie “wygra – nie wygra”, ale daje dużo więcej satysfakcji i pozwala nam na stosowanie taktyk, które byłyby niemożliwe w przypadku zwykłych zakładów. W życiu każdego bukmacherskiego gracza powinien przyjść więc taki etap, w których zainteresuje się handicapami nieco bliżej. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *