Żużel to w Polsce jedna z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych. Obiekty żużlowe wypełniają się po brzegi nie tylko w trakcie prestiżowych zawodów Grand Prix, lecz nierzadko również w trakcie pojedynków toczonych o ligowe punkty. Nie tak dawno, publika na żużlu gromadziła się liczniej niż na stadionach piłkarskiej ekstraklasy. Nic więc dziwnego, że dyscyplina ta jest chętnie obstawiana przez typerów, którzy upatrują w niej szansy do obstawienia zakładów.

Jak wszystkie wyścigi a motorowe, żużel jest bardzo ekscytujący a przy tym niebezpieczny. Liczba wypadków w czasie zawodów jest niestety dosyć wysoka, a część urazów kończy się kalectwem. Te czynniki sprawiają, że czarny sport dostarcza wielkich emocji i adrenaliny nie tylko rywalizującym zawodnikom, lecz także obserwującej ich zmagania publiczności. Żużel jest bardzo popularny w Polsce, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Oprócz zmagań ligowych organizowane są także różne mistrzostwa, jak np. indywidualne mistrzostwa świata, organizowane również w kategorii junior oraz drużynowe mistrzostwa świata (także w kategorii juniorskiej), indywidualne i drużynowe mistrzostwa Europy (także w kategorii junior), a także wiele spotkań towarzyskich i zawodów młodzieżowych.

Zakłady bukmacherskie w żużlu

Wszystkie imprezy żużlowe z ligami włącznie, cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko fanów żużla, lecz również wielu osób, które chcą poczuć tę wyjątkową atmosferę. Nic więc dziwnego, że czarny sport znajduje się także w ofercie bukmacherów. Najpopularniejsze zakłady bukmacherskie które charakteryzują żużel to:

 • typowanie zwycięzcy,
 • Top3, czyli obstawianie, czy dany zawodnik znajdzie się w pierwszej trójce zawodów
 • Top6 – jak wyżej, lecz chodzi o pierwszą szóstkę zawodów
 • Top10 – podobnie – chodzi o pierwszą dziesiątkę zawodów
 • H2H – zestawienie dwóch zawodników i wytypowanie, który będzie sklasyfikowany wyżej na koniec zawodów
 • Poniżej/ powyżej (czas) – typowanie, czy czas najlepszego okrążenia będzie wyższy czy niższy od ustalonego przez bukmachera

Na co zwrócić uwagę obstawiając żużel

Obstawianie zawodów żużlowych wiąże się przede wszystkim z dobrą znajomością tego sportu. Chcą odnieść sukces w typowaniu, należy ponadto dokładnie przeanalizować miejsce rozgrywania danej imprezy, gdyż każdy tor jest inny, przez co zawodnicy preferujący różny styl jazdy mogą się różnie spisywać w zależności od przygotowanej trasy. Nie mniej ważna jest pogoda, która decyduje nierzadko o tym, czy dane zawody w ogóle się odbędą. Warto przeanalizować również skład drużyny a także kolejność, w jakiej będą startować poszczególni zawodnicy.

Niezwykle pomocne w śledzeniu tej emocjonującej dyscypliny oraz typowaniu jej wyników będę strony internetowe, na których można znaleźć najświeższe informacje dotyczące nie tylko zawodów, lecz także samych zawodników i drużyn oraz niekiedy bardzo rozbudowane analizy i statystyki, dzięki którym można doszukać się określonych prawidłowości zwiększających szansę na wygraną.

Lista legalnych bukmacherów u których obstawimy żużel

W Polsce legalnie można obstawiać żużel u bukmacherów, którzy prowadzą działalność w oparciu o licencję wydawaną przez ministra finansów RP. W tej chwili zgodnie z prawem działają

 1. Totolotek,
 2. Fortuna,
 3. STS,
 4. LvBet,
 5. Millenium,
 6. Forbet

Zgodnie z obowiązującą ustawą hazardową, wszystkie zakłady zawierane w legalnie działających firmach bukmacherskich obciążone są 12-procentowym podatkiem pobieranym w momencie wykupienia kuponu. Oznacza to, że typer, który chce postawić 100 złotych na określone rozstrzygnięcie danego zdarzenia, tak naprawdę stawia 88 PLN, gdyż 12% pobiera państwo w formie podatku i to od tej kwoty liczona jest ewentualna wygrana.

Co więcej, w przypadku wygranej powyżej 2280 PLN gracz zobowiązany jest do uiszczenia kolejnego podatku w wysokości 10%. Również kursy proponowane przez legalnie działające firmy są niskie, przez co firmy te są mało konkurencyjne względem zagranicznych bukmacherów. Taka sytuacja sprawia, że wielu graczy szuka innych opcji obstawiania żużlu w firmach, które na naszym rynku działają nielegalnie. Więcej na temat podatków w zakładach bukmacherskich tutaj

Przewidywalność żużla w zakładach bukmacherskich

Specjaliści w dziedzinie speedwaya i zakładów bukmacherskich twierdzą, że żużel jest jedną z najbardziej przewidywalnych dyscyplin – wyniki są łatwiejsze do wytypowania niż w piłce nożnej i innych grach zespołowych. Dzieje się tak za sprawą kilku czynników. Pierwszy, to ograniczona liczba najlepszych zawodników. Startują oni w zawodach, które traktują według ściśle określonej hierarchii a głównym parametrem wyboru są oczywiście pieniądze. Można być pewnym, że w takich zawodach jak walka o mistrzostwa Europy czy Świata każdy żużlowiec da z siebie wszystko. Mimo że co roku pojawia się kilku dobrych utalentowanych zawodników, to jednak cała gra toczy się wokół dość stabilnej czołówki, co sprawia, że doświadczonemu fanowi speedwaya nie trudno jest obserwować i analizować ich poczynania.

Jeszcze nie dawno wyniki żużla było dość łatwo przewidzieć. Dobry sprzęt sprawiał, że jego posiadacze odnosili lepsze wyniki. Jednakże w tym względzie szanse ostatnio się wyrównały i najlepsi zawodnicy nie mają już monopolu na najlepsze tunery. Do niedawna także w zdecydowanej większości faworytami byli gospodarze, którzy doskonale znają własny tor i odpowiednio szykują go pod zawody. Jednakże po zmianie przepisów nie jest to już tak oczywiste, gdyż wyznaczony komisarz toru uniemożliwia stosowanie niekoniecznie sportowych chwytów. Owszem, jeżeli przez dłuższy czas utrzymuje się dobra pogoda, to gospodarze, którzy trenują na własnym obiekcie, będą mieć przewagę zwłaszcza w początkowej fazie meczu. Jednakże przy opadach deszczu przewaga ta mocno spada.

Co więc zrobić, by zwiększyć szansę na wytypowanie właściwego wyniku i zgarnięcie nagrody? Najważniejsze jest baczne obserwowanie zawodników, a Internet stwarza tutaj wiele możliwości. Dzięki obserwowaniu kont żużlowców w mediach społecznościowych można z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać w jakiej są formie. Czołowi zawodnicy startują w kilku klubach równolegle, co zwiększa zmęczenie i ryzyko kontuzji. Także odległości, które muszą pokonywać, by dotrzeć na zawody, działają przeciwko nim.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *