Handicapy to jedne z najważniejszych rodzajów zakładów jakie znajdują się w ofercie wszystkich dostawców zakładów bukmacherskich. Przy handicapach możemy skorzystać z dużo lepszego kursu na faworyta, dodatkowo zakładając się o to, że nie tylko wygra ale zrobi to strzelając drużynie przeciwnej określoną liczbę bramek.

Dodatkowy warunek zakładu z jednej strony zawsze podwyższa kurs – czyli również naszą potencjalną wygrana –  z drugiej strony zaś, jest zawsze dodatkowym ryzykiem. Mimo wszystko jednak wielu graczy interesują handicapy. I choć najpopularniejszym z nich jest handicap europejski, warto zwrócić uwagę także na handicap azjatycki czy handicap azjatycki 0.0, który mimo, że bardziej skomplikowany często daje bardzo duże możliwości i bywa mniej ryzykowny niż czysty handicap europejski.

Co to jest handicap europejski

Dla przypomnienia warto wspomnieć o tym na czym polega “standardowy” – czyli najbardziej popularny handicap europejski. Przykładowo może zostać on zapisany w postaci:

Manchester United (-1,5) vs Barcelona

w przypadku takiego zakładu do wyboru będziemy mieli standardowe 1 (czyli zwycięstwo Manchesteru United minimum dwoma bramkami) bądź 2 (czyli Manchester wygra jedną bramką, będzie remis bądź zwycięstwo Barcelony). Jak widać charakterystyczne dla handicapów europejskich są dwa rozstrzygnięcia. Nie ma możliwości remisu, nie ma też możliwości zwrotu stawki – inaczej jest w przypadku handicapów azjatyckich.

Grafika: Przykłady handicapów na efortuna.pl

Co to jest handicap azjatycki (azjatycka suma goli)

Handicap azjatycki to rodzaj zakładów, który początkowo w latach 90 został wprowadzonych w Indonezji – stąd wzięła się po prostu jego nazwa. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że standardowy handicap azjatycki (tak zwany handicap połówkowy) może zostać tak naprawdę zastąpiony przez inne standardowe zakłady. Najlepiej zobrazować to jednak ponownie na przykładzie:

Manchester vs Barcelona – zakład Manchester AH (-0.5) 

Warto zauważyć, że w przypadku handicapu azjatyckiego często podawane jest oznaczenie AH czyli po prostu Asian Handicap. Przykładowy zakład to podobnie jak w handicapie europejskim zakład na to czy w ostatecznym wyniku możemy odjąć Manchesterowi pół bramki a Manchester nadal by wygrał. Tak więc gdy Manchester wygra 1 lub więcej bramek, nasz zakład okaże się wygrany, w przeciwnym razie (w przypadku remis lub przegranej) będzie przegrany. Nie trudno zauważyć, że zakład ten niewiele różni się od zwykłego zakładu 1×2, warto jednak podkreślić, że bukmacherzy czasem wystawiają korzystniejsze kursy na azjatycki handicap.

Handicap azjatycki ćwiartkowy

Trochę bardziej skomplikowana sytuacja jest w przypadku handicapów azjatyckich ćwiartkowych. Ponownie na przykładzie:

Manchester vs Barcelona – zakład Manchester AH (-0.25)

Taki zapis można wytłumaczyć najłatwiej w ten sposób, że zakład dzielony jest na dwie części. Połowa stawki zostanie postawiona automatycznie na zakład Manchester AH (-0,5) połowa zaś na Manchester AH (0). W praktyce oznacza, że możemy przy określonych rozstrzygnięciach otrzymać zwrot stawki. W przypadku zwycięstwa Manchesteru “oba” nasze zakłady zostaną rozliczone jako wygrane otrzymamy więc maksymalną wygraną. W przypadku remisu natomiast nasz zakład Manchester AH(-0,5) zostanie rozliczony jako przegrany natomiast Manchester AH(0) zostanie rozliczony jako DNB (Draw No Bet)  – czyli połowa stawki zostanie nam zwrócona.

Legalni Bukmacherzy w Polsce 2019 – aktualna lista

Handicap azjatycki 0.0

Powyżej opisany handicap ćwiartkowy występuje czasem również pod nazwa handicapu azjatyckiego 0.0. Zakłady te nie różnią się w żaden sposób pod względem konstrukcji, po prostu różni bukmacherzy przyjmują odmienne konwencje zapisu tego rodzaju zakładów.

Azjatycka suma goli

Gdy zrozumieliśmy w jaki sposób funkcjonuje handicap azjatycki, znacznie łatwiej powinno nam być także zrozumieć azjatycką sumę goli. Podobnie jak w przypadku handicapów, również w przypadku azjatyckiej sumy goli istnieje możliwość częściowego zwrotu stawki – w przypadku gdy normalny handicap europejski byłby zakładem przegranym. Dla przejrzystości warto jednak również to zagadnienie przedstawić na przykładzie.

Azjatycka suma goli – przykłady

Przykładowo nasz zakład może wyglądać następująco:

Manchester vs Barcelona – azjatycka suma goli (+1,25)

W przypadku tego rodzaju zakładu należy wziąć następują rozstrzygnięcia. Gdy w meczu padnie więcej niż 2 bramki – wygrywamy maksymalną możliwą kwotę. W przypadku gdy nie padnie żadna bramka nasz zakład jest w całości przegrany. W przypadku jednej bramki natomiast połowa zakładu jest przegrana a połowa stawki jest nam zwracana. Dla ułatwienia warto przedstawić ten przykład również w postaci prostej tabeli.

Ilość bramek Wynik zakładu +1,25 Wynik zakładu -1,25
0 Przegrany w całości Wygrany w całości
1 Zwrot połowy stawki Zwrot połowy stawki
2 Wygrany Przegrany

Alternatywna azjatycka suma goli

Alternatywna azjatycka suma goli to również po prostu inna nazwa dla sumy goli opisanej powyżej – stosowana przez niektórych bukmacherów. W przypadku takich bukmacherów zakład +1,25 jest zapisywany często jako powyżej 1.0,1.5.

Handicap azjatycki – podsumowanie

Jak widać na załączonych przykład handicap azjatycki jest jednym z najtrudniejszym rodzajów zakładów, jednak zrozumienie go nie powinno mimo wszystko zająć zbyt wiele czasu. Nie ma wątpliwości, że konstrukcja zakładu daje bardzo duże możliwości. Dodatkowo jak wspomnieliśmy, zakład azjatycki mimo, że ma podobną wymowę jak zakład 1×2, jest premiowany wyższym kursem – w takich przypadku bez wątpienia opłaca się z niego skorzystać zamiast ze standardowego zakładu.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *