Większość graczy słysząc o limitach bukmacherskich wzrusza ramionami, uznając że ich to nie dotyczy. Limity na grę można ustawić sobie samemu i zostały wprowadzone tylko po to, bo nowelizacja ustawy hazardowej wymagała wprowadzenia takiej opcji, w celu zapobiegania uzależnieniu od hazardu. Z jednej strony jest to prawda i rejestrując się u bukmachera, możemy ustalić swoje prywatne limity na grę. W tym celu uzupełniamy tabelkę, w której określamy ile czasu możemy spędzać na stronie w ciągu dnia i miesiąca, a także jaka jest maksymalna suma stawek naszych kuponów w tych okresach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by ustalić jakieś absurdalne wartości i zapomnieć o całej sprawie. 

Nie da się natomiast zapomnieć o limitach na grę, które są odgórnie narzucone przez bukmachera. O ile te ogólne opiewają na kwoty, które mało kto obstawia, tak indywidualne mogą być dużym problemem. Przyjrzyjmy się dzisiaj nieco bliżej limitom na grę nakładanym na graczy przez bukmacherów.

Czym są limity na grę u bukmachera?

Limity na grę u bukmacherów mówią nam o tym, jaka jest maksymalna kwota, którą można obstawić na dane zdarzenie. Zazwyczaj wygląda to tak, że im większy kurs, tym mniejszą stawkę możemy na niego postawić. Dużo zależy także od popularności danego spotkania. Mecz Ligi Mistrzów posiadał będzie znacznie większe limity niż np. spotkanie w drugiej rumuńskiej lidze, gdzie tak naprawdę wszystko może się zdarzyć.

Istnieją dwa rodzaje limitów bukmacherskich:

 • globalne – identyczne dla wszystkich graczy
 • indywidualne – przypisane do konkretnego typera

Limity globalne

Limity globalne stosowane są przez wszystkich bukmacherów bez wyjątku. Zabezpieczają one spółkę przed ryzykiem utraty zbyt dużej ilości kapitału. Udostępnienie graczom możliwości obstawiania bez żadnych ograniczeń mogłoby doprowadzić firmę do sytuacji, w której wygrane przekroczyłyby dochody. Taka sytuacja prędzej czy później doprowadziłaby do upadku bukmachera.

Globalny limit ustalany jest zazwyczaj na podstawie popularności danego zdarzenia (a co za tym idzie dostępności informacji na jego temat oraz jego przewidywalności). Im większy rynek, tym wyższy maksymalny limit. Obecnie, zaawansowane algorytmy bukmacherskie potrafią tak manipulować globalnymi limitami, by zapewnić sobie zysk bez większego ryzyka, wynikający bezpośrednio z marży bukmachera. 

Limity indywidualne

O ile limity globalne są powszechnie akceptowane i nikt nie czuje się pokrzywdzony z powodu ich istnienia (nie oszukujmy się, mało kto obstawia każdy kupon za kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych, a z takimi limitami zazwyczaj się spotykamy), to nie można powiedzieć tego samego o limitach indywidualnych. 

Limity indywidualne nakładane są na pojedynczych graczy. Niestety, nie wiadomo dokładnie jakie są zasady bukmacherów odnośnie przyznawania ograniczeń, ale jedne jest pewne – każdy typer, który wypłaca więcej niż wpłaca, może paść ofiarą limitów indywidualnych. Nie ma konkretnego progu wygranych, od którego zostaniemy zlimitowani, gdyż wszystko zależy od bukmachera i zachowania gracza.

Limity nakładane są zazwyczaj na graczy, którzy grają bardzo agresywnie i wygrywają duże kwoty. Zdarza się, że niektórzy typerzy limitowani są nawet wtedy, gdy zbyt dobrze idzie im spełnianie warunków obrotu promocją. 

Indywidualne limity mogą być nakładane na kilka różnych sposobów. Zazwyczaj stosuje się ograniczenie na łączną sumę stawek dla całego konta, choć zdarza się również, że bukmacher limituje także konkretne dyscypliny lub zdarzenia. Raz nałożony limit nie przepadnie nigdy, a próby odwołania się od decyzji bukmachera są nieskuteczne. 

Dlaczego bukmacherzy ustalają limity?

Zakłady sportowe to jedna z odmian hazardu. Nigdy nie można przewidzieć wyniku danego spotkania (gdyby było można, bukmacherzy by nie istnieli) i trzeba się liczyć z pewnym ryzykiem. Limity stosowane przez bukmachera są nakładane po to, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko i zapewnić sobie dopływ gotówki niezależnie od wyniku danego spotkania. Można myśleć, że przecież po to jest marża, ale wystarczy jeden pechowy dzień, w którym kilka wyników zaskoczyło nawet najlepszych analityków, a niektórzy gracze postawili akurat duże pieniądze na takie zdarzenia. O ile duży bukmacher poradzi sobie jakoś z nagłym odpływem kilkuset tysięcy złotych, tak dla spółek z niskim obrotem, może to być pierwszy gwóźdź do trumny.

Kiedy można otrzymać limit?

Jak już zostało wspomniane. Nie ma jednego konkretnego powodu, dla którego możemy zostać zlimitowani. Na podstawie wypowiedzi typerów udało zrobić się listę zachowań, które zwiększają ryzyko otrzymania limitu na grę.

 1. Granie surebetów – bukmacher chce wygrywać pieniądze, a nie je tracić. Jeśli gramy dziwnymi stawkami na mało popularne mecze, limit jest praktycznie pewny.
 2. Granie va banque – Regularne obstawianie dużych kwot przy niskim stanie konta jest ryzykowne.
 3. Ostre granie na nowym koncie – Jeśli dopiero się zarejestrowaliśmy i od razu gramy za duże pieniądze – limit to tylko kwestia czasu.
 4. Regularne wypłacanie wysokich kwot – Jeśli wypłacamy dużo więcej niż wpłacamy, bukmacher z pewnością to zauważy i ograniczy nam wysokość stawek.
 5. Oszukiwanie bukmachera – Zarówno człowiek jak i maszyna może czasem popełnić błąd. Jeśli próbujemy zagrać mecz, który już się zakończył, a dalej jest możliwy do obstawiania, z pewnością bukmacher przyjrzy nam się dokładniej.
 6. Granie mało popularnych i niszowych sportów – Jeśli specjalizujemy się np. w sporcie, który nie jest zbyt popularny i gramy go za wysokie stawki, bukmacher potraktuje nas jako profesjonalistę i zlimituje, by uniknąć ewentualnych strat.

Ile wynoszą limity na grę u bukmacherów?

Limity globalne u bukmacherów są bardzo wysokie i zależą przede wszystkim od popularności danego meczu i kursów. W spotkaniach najlepszych europejskich lig możemy stosować stawki idące w setki tysięcy złotych (np. mecz Ligi Europy pomiędzy Napoli i Arsenalem. Kurs na zwycięstwo Napoli to 1,75, maksymalna stawka, którą możemy postawić na pojedynczy zakład to ponad 400 tys. złotych). Podobny mecz w niszowym tenisowym turnieju zlimitowany jest zazwyczaj do kilkudziesięciu tysięcy. Są to oczywiście limity na grę u jednego z czołowych polskich bukmacherów. W przypadku pozostałych, mniej popularnych, limity są znacznie niższe.

Limity indywidualne są zazwyczaj bardzo rygorystyczne. Najlepsi gracze potrafią zostać ograniczeni nawet do stawek rzędu 20-30 złotych. W takim przypadku najlepiej odpuścić grę u takiego bukmachera, bo nie ma to większego sensu. Wyższe limity (100-500 złotych) są rzadko stosowane i pojawiają się najczęściej wtedy, kiedy zazwyczaj gramy niskimi stawkami, ale czasami zdarzy nam się zaszaleć i puścić wygrany kupon za kilkanaście tysięcy. 

Jak zmniejszyć ryzyko nałożenia limitów bukmacherskich?

Limity globalne są niemożliwe do ominięcia, więc nie będziemy się nimi zajmować. W przypadku limitów indywidualnych istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam zmniejszyć ryzyko otrzymania ograniczenia.

 1. Częste wpłaty, mało wypłat – Jeśli chcemy wpłacić do bukmachera większą kwotę, lepiej rozbić ją na kilka części i przelewać systematycznie. Wypłaty powinny być dokonywane rzadko i w miarę możliwości na niezbyt wysoką kwotę
 2. Ograniczenie stawek na mało popularne wydarzenia – Jeśli chcemy zagrać jakąś niszową ligę to dużo lepiej zrobić to za 50 złotych, niż za 2 tysiące
 3. Równe stawki – Gracz, który obstawia nierówne stawki (np. 5,23) podejrzewany jest o granie surebetów. Starajmy się stosować równe kwoty, bez groszowych zakończeń.
 4. Zmiana bukmacherów – Raz na jakiś czas warto zrobić sobie przerwę od obstawiania. Nie oznacza to jednak całkowitej pauzy, ale zmianę bukmachera. Jeśli u jednego bukmachera będziemy obstawiać nie więcej niż kilka kuponów tygodniowo, to z pewnością nie będziemy na liście niebezpiecznych graczy.
 5. Unikanie progresji – Wielu początkujących graczy łapie się na system zwany progresją. Polega on na obstawianiu zakładów o określonym kursie i zwiększaniu kwoty przy każdej przegranej, tak by seria zakładów była zawsze zakończona zyskiem. System ten jest o tyle niebezpieczny, że bardzo łatwo stracić cały swój budżet albo zostać zlimitowanym przez bukmachera w momencie, gdy jesteśmy na wysokim progu.

Którzy bukmacherzy nie dają limitów? 

Limity przyznawane są przez wszystkich legalnych w Polsce bukmacherów. Nie da się niestety od nich uciec. Warto jednak dowiedzieć się które spółki są najmniej chętne do ograniczania swoich graczy. Mało który profesjonalny gracz chce się dzieli tą wiedzą z nowymi typerami i wpierw musimy zdobyć zaufanie przebywając na specjalistycznych forach i grupach bukmacherskich, zanim zdobędziemy zaproszenie do zamkniętych wątków tematycznych. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *