Weryfikacja dowodu osobistego u bukmacherów internetowych to dosyć kłopotliwa czynność. Po pierwsze musimy zeskanować lub zrobić zdjęcie dowodu osobistego, następnie zgrać je na dysk, przesłać do bukmachera i poczekać jakiś czas na weryfikację. Ze względu na uciążliwość tej procedury, gracze szukają szybkiej ścieżki rejestracji, czyli bukmachera bez weryfikacji. Nie jest to prosta sprawa bo prawie wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce weryfikacji wymagają, ale na ale nie wszyscy.

Legalni bukmacherzy bez weryfikacji dowodu – aktualna sytuacja

Aktualnie lista legalnych bukmacherów którzy nie wymagają weryfikacji przy rejestracji konta jest bardzo okrojona. Wynika to z faktu wejścia w życie nowelizacji ustawy hazardowej w 2017 roku. Zgodnie z ustawą, legalni bukmacherzy w Polsce zostali zobowiązani do weryfikowania każdego gracza. Chodzi głownie o weryfikację ze względu na wiek gracza, źródło pochodzenia pieniędzy do gry, oraz czy ktoś nie podszywa się pod innego gracza. W skrócie, jeżeli jesteś pełnoletni i podajesz prawdziwe dane – nie będziesz miał problemów z rejestracja, weryfikacją czy wypłatą pieniędzy.

Obowiązek weryfikacji narzucony przez ustawę spowodował że w 2017 roku wszyscy bukmacherzy wymagali przesłania skanu dowodu już podczas rejestracji. sytuacja zmieniła się w Grudniu 2018 roku gdy pierwszy z bukmacherów (efortuna.pl) wprowadził – konto tymczasowe, które umożliwia wpłatę i grę przez 28dni.

Czym jest konto tymczasowe nie wymagające weryfikacji

Konto tymczasowe znacznie skraca proces rejestracji ponieważ nie wymaga wysyłania skanu dowodu. Po podaniu podstawowych danych i kliknięciu w link weryfikacyjny który przyjdzie na podany adres e-mail – otrzymujemy dostęp do konta, na które możemy wpłacać środki i zawierać zakłady bukmacherskie. Należy jednak wiedzieć, ze takie konto ma pewne ograniczenia. Konto tymczasowe w każdej chwili możemy przekształcić w pełnoprawne konto (poprzez weryfikacje) i mamy na to 28 dni od momentu rejestracji.

Najważniejsze cechy konta tymczasowego:

 • posiadając konto tymczasowe możemy wpłacać środki,
 • możemy zawierać wszystkie zakłady,
 • konto tymczasowe jest uprawione do skorzystania z oferty powitalnej,
 • w każdej chwili możemy w pełni zweryfikować konto (poprzez przesłanie skanu dowodu).

Ograniczenia dla konta tymczasowego:

 • konto tymczasowe jest ważne przez 28 dni,
 • wypłaty możemy realizować dopiero po weryfikacji dowodu,
 • limit wygranej na jednym kuponie wynosi 2279,99zł,
 • maksymalny depozyt to 5000zł.

Pełna weryfikacja znosi ograniczenia dla konta tymczasowego.

Bukmacherzy bez weryfikacji dowodu osobistego – lista bukmacherów

Jak już wcześniej wypomnieliśmy, lista bukmacherów w Polsce, którzy nie wymagają weryfikacji dowodu przy rejestracji jest bardzo krótka, ale miejmy nadzieje że z czasem będzie się powiększać i w miarę upływu czasu będziemy aktualizować poniższą listę:

 1. www.efortuna.pl
 2. www.etoto.pl
 3. www.STS.pl
 4. www.lvbet.pl

Proces rejestracji konta tymczasowego bez weryfikacji na przykładzie Fortuny

Aby założyć konto tymczasowe bez weryfikacji należy przejść na stronę: https://www.efortuna.pl/pl/strona_glowna/wiadomosci/pozostale/kontotymczasowe_fortuna.html i kliknąć w prawym górnym rogu “Rejestracja”, tak jak poniżej:

Rejestracja u bukmachera bez weryfikacji na efortuna

Rejestracja bez weryfikacji na stronie efortuna.pl

Następnie Wypełniamy podstawowe dane (oczywiście prawdziwe – te które mamy na dowodzie osobistym) w formularzu rejestracyjnym i zaznaczamy zgody na przetwarzanie danych osobowych (oczywiście jeżeli się na nie zgadzamy):

Formularz rejestracyjny u bukmachera bez weryfikacji na efortuna

Po podaniu danych, zaznaczeniu pól pod formularzem – przechodzimy dalej. W następnym kroku otrzymujemy potwierdzenie przejścia pierwszego etapu rejestracji (jak widać nigdzie nie poproszono nas o podanie numeru dowodu czy jego skanu).

2 krok rejestracji u bukmachera bez weryfikacji na efortuna

W kolejnym kroku przechodzimy na skrzynkę pocztową i potwierdzamy adres email podany podczas weryfikacji poprzez kliknięci w link w wiadomości. Po odczekaniu kilkunastu sekund (aż strona się załaduje – u nas trwało to dłuższą chwilę), otrzymamy potwierdzenie zakończenia procesu rejestracji tak jak poniżej:

Formularz rejestracyjny krok 3 u bukmachera bez weryfikacji na efortuna

W tym monecie możemy już kliknąć w przycisk “Powrót do Zakłady bukmacherskie” lub wejść na stronę efortuna.pl i zalogować się podanymi danymi podczas rejestracji (czyli: pseudonim i hasło) . Od tej pory możemy korzystać z konta (wpłacać środki i zawierać zakłady bukmacherskie).

Należy pamiętać że na weryfikację konta mamy 28 dni o czym będzie nam przypominać komunikat widoczny po logowaniu:

Po rejestracji bukmachera bez weryfikacji na efortuna

Dlaczego bukmacherzy wymagają weryfikacji dowodu osobistego?

Odpowiedzią na te pytania są warunki, pod jakimi legalni bukmacherzy w Polsce otrzymali licencję. Od czasu wprowadzenia ustawy anty-hazardowej, bukmacherzy w Polsce muszą posiadać pozwolenie Ministerstwa Finansów na prowadzenie działalności w zakresie oferowania zakładów bukmacherskich. Jednym z warunków otrzymania oraz utrzymania licencji jest odpowiednie weryfikowanie użytkowników przez bukmachera. Niestety, choć znacznie osłabia to pozycję bukmacherów na rynku – szczególnie w kontekście wziąć silnej, (choć nielegalnej) konkurencji zagranicznej – to polscy bukmacherzy po prostu nie mają innego wyboru – muszą weryfikować użytkowników w sposób, w jaki wymaga tego rozporządzenie Ministerstwa Finansów.

Dlaczego licencja bukmachera wymaga podania tak wielu danych przy rejestracji?

Można, zatem ponownie zapytać, dlaczego Ministerstwo Finansów zdefiniowała wymagania licencyjne dla bukmacherów w ten sposób, że Ci mają duży problem by zachęcić niektórych użytkowników do rejestracji. Jednym, z podstawowych wymagań dla wszystkich firm prowadzących działalność w zakresie zakładów bukmacherski jest weryfikacja czy klient osiągnął pełnoletniość. Choć prawo to jest w Polsce mało przestrzegane a może nawet „martwe”, teoretycznie gracze wchodzący do stacjonarnego punktu bukmacherskie powinni zostać wylegitymowani przez pracownika, tak by ten miał pewność, że klient jest pełnoletni.

Co więcej obowiązek ten dotyczy wszystkich osób wchodzących do punktu bukmacherskiego, nawet, jeśli Ci nie deklarują chęci obstawienia żadnego zdarzenia. Jest to, więc jeden z pierwszych powodów, dla którego bukmacherzy są zobligowani wymagać kopii dowodu osobistego ponieważ muszą mieć możliwość weryfikacji czy osoba, która chce skorzystać z ich usług osiągnęła pełnoletność i czy może brać udział w zakładach bukmacherskich.

Inną kwestią – również szczególnie istotną z punktu widzenia Ministerstwa Finansów jest ściągalność podatków i ich weryfikacja. Urząd Skarbowy powinien mieć możliwość weryfikacji, kto gra w zakładach bukmacherskich. Choć jest to mniej istotne w przypadku wygranych (podatek jest odprowadzany automatycznie przez bukmachera) – to jednak nadal potrzebna jest kontrola tego segmentu. Wynika to z faktu, że osoby, które dysponują dużym majątkiem (na przykłąd z nielegalnych źródeł) mógłby wskazać, że po prostu wygrały te pieniądze w zakładach bukmacherskich. W przypadku weryfikacji konta – nie da się w ten sposób oszukać Urzędu Skarbowego. Analogicznie sytuacja wygląda w punktach stacjonarnych – jeśli chcemy wskazać Urzędowi Skarbowemu, że posiadamy dodatkowe środki z wygranej w zakładach bukmacherskich, punkt stacjonarny wystawia nam zaświadczenie o wygranej.

Uproszczona weryfikacja u bukmacherów

Przesłanie dowodu osobistego w celu weryfikacji jest niezbędne by było możliwe zawieranie zakładów bukmacherskich. Mając jednak na uwadze fakt, jak funkcjonowały zagraniczne zakłady bukmacherskie, również nasze rodzime firmy chciałyby jednak trochę zmienić proces weryfikacji. Aktualny projekt wypracowany we współpracy z Ministerstwem Finansów, zakłada, że weryfikacja będzie wymagana dopiero w momencie, gdy chcemy wypłacić środki (nie później jednak niż 30 dni po założeniu konta). Spowoduje to, że zagrać u bukmachera będzie o wiele łatwiej i będzie można to zrobić spontanicznie. Aktualnie taki proces oferuje efortuna.pl, ale z biegiem czasu pewnie inni bukmacherzy również udostępnią opcję tymczasowego kotna.

Podobny mechanizm oferowali właśnie bukmacherzy zagraniczni, którzy pozwalali na grę a dopiero w momencie wypłaty przeprowadzali proces weryfikacji tożsamości. Niestety to czy uproszczona weryfikacja pojawi się u bukmacherów zależy od polskiego Ministerstwa Finansów. Choć lobby bukmacherów robi wszystko by wydarzyło się to przed Mistrzostwami Świata to niestety nie ma takiej gwarancji i być może nadal będziemy musieli przechodzić pełną weryfikację przy zakładaniu konta na stronach oferujących zakłady bukmacherskie.

Pewnym problemem może być także fakt, potencjalnych nadużyć ze strony bukmacherów podobnie jak było to w przeszłości w przypadku bukmacherów zagranicznych. Aktualnie w interesie bukmacherów jest by proces weryfikacji był jak najszybszy i jak najprostszy. W momencie, gdy będziemy chcieli wypłacać środki od bukmachera, wymagana będzie weryfikacja dowodu. Tak naprawdę bukmacher będzie wolał, aby proces trwał długo a najlepiej by nigdy nie skończył się pozytywną weryfikacją. To z pewnością też jeden z powodów, dla których Ministerstwo Finansów nie chętnie zgadza się na uproszczoną weryfikację.

Podsumowując uproszczona weryfikacja to proces, który może znacznie zwiększyć atrakcyjność polskich zakładów bukmacherskich w oczach przeciętnych użytkowników, którzy korzystają z zakładów tylko w momencie ciekawszych spotkań czy wielkich imprez sportowych. Może także zachęcić do gry przez Internet wielu tych, którzy do tej pory korzystali z usług zakładów bukmacherskich, tylko za pośrednictwem punktów stacjonarnych. Póki, co nie ma jednak pewności czy uproszczona weryfikacja będzie możliwa – nadal czekamy na decyzję Ministerstwa Finansów w tej sprawie.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *