Bukmacherzy bez weryfikacji dowodu osobistego – pytania i odpowiedzi

Czy w Polsce można znaleźć legalnego bukmachera, który nie wymaga weryfikacji dowodu osobistego przed rozpoczęciem gry? Na to pytanie odpowiedzi szuka wielu graczy. Szczególnie zainteresowani są z pewnością Ci, którzy dobrze pamiętają czasy zagranicznych (nielegalnych obecnie) bukmacherów, którzy nie wymagali weryfikacji dowodu osobistego. Pytanie to z pewnością jest także niezwykle istotne dla osób, którzy dbają o swoje dane osobowe. Szczególnie teraz, po wprowadzeniu rozporządzenia RODO, wiele osób stało się bardziej świadomych wagi swoich danych osobowych i zadaje sobie pytanie czy na pewno wysyłanie dokumentu tożsamości (takiego jak dowód osobisty), do przechowywania i przetwarzania bukmacherowi to dobry pomysł. Nie bez powodu – również Generalny Inspektor Ochrony Danych osobowych stanowczo odradza przesyłanie tak wrażliwych dokumentów – co z pewnością zwiększa niechęć niektórych użytkowników do takiego postępowania.

Czy istnieją legalni bukmacherzy nie wymagający weryfikacji dowodu osobistego?

Tak – istnieją tacy bukmacherzy, niestety jest pewne „ale” w tym temacie: w Polsce w zdecydowanej większości nie można korzystać z usług tych bukmacherów (o czym więcej poniżej). Wynika to z faktu wejścia w życie nowelizacji ustawy hazardowej w 2017 roku. Zgodnie z ustawą, legalni bukmacherzy w Polsce zobowiązani są weryfikować każdego gracza przez zawarciem zakładu.

Czemu zatem odpowiedź na pytanie: „Czy istnieją bukmacherzy bez weryfikacji dowodu osobistego”, odpowiedź brzmi tak? Ponieważ istnieją tacy bukmacherzy, ale obstawianie zakładów bukmacherskich u tych bukmacherów jest w Polsce zakazane i grozi za to kara grzywny w wysokości 120 stawek dziennych (po za pewnymi wyjątkami). Tyle w skrócie, a bardziej szczegółowo wyjaśniamy poniżej.

Legalni bukmacherzy bez weryfikacji dowodu – aktualna sytuacja

Aktualizacja: Wrzesień 2018

Niestety wśród bukmacherów w Polsce ciężko znaleźć w tej chwili ofertę pozwalającą na rejesrtację u danego bukmachera bez weryfikacji dowodu osobistego. Jedynym wyjątkiem od reguły jest strona https://www.etoto.pl na której rejestracja składa się z 3 kroków:

rejestracja bez weryfikacji etoto krok 1

rejestracja bez weryfikacji etoto krok 2

W drugim kroku rejestracji jesteśmy proszeni o podanie danych dowodu osobistego, ale na tym etapie nie musimy przesyłać jego skanu co jest znacznym uproszczeniem w porównaniu do innych bukmacherów – gdzie skan dowodu jest wymagany już w tym momencie.

rejestracja bez weryfikacji etoto krok 3

Po przejściu tych 3 kroków otrzymujemy dostęp do konta które należy zweryfikować w ciągu 2 miesięcy od rejestracji.

Oprócz etoto.pl praktycznie wszystkie strony oferujące zakłady bukmacherskie wymagają od użytkownika przesłania dokumentów do weryfikacji już w momencie rejestracji, jeszcze przed rozpoczęciem gry na danej stronie. Niestety jest to dość spore utrudnienie i duży „próg wejścia” dla drobnych graczy, którzy nie znają dobrze rynku.

Szczególnie niechętnie do tego typu rozwiązań podejdą z pewnością gracze okazjonalni, grający za drobne stawki, – którzy szczególnie aktywizują się przed dużymi, znaczącymi wydarzeniami sportowymi takimi jak Mistrzostwa Świata czy Europy. Tacy użytkownicy prawdopodobnie w dużej części po prostu zrezygnują z gry u bukmachera, który wymaga przesłania skanu czy zdjęcia dokumentu tożsamości. Alternatywnie nadal będą korzystać po prostu z punktów stacjonarnych danego bukmachera.

Dla przypomnienia, poniżej lista legalnych bukmacherów w Polsce:

Co na to bukmacherzy?

Problem, który powoduje, że użytkownicy niechętnie rejestrują się na stronie bukmachera, jest jeszcze poważniejszy dla bukmachera. Przez weryfikację dowodów czy innych dokumentów tożsamości traci on ostatecznie swoich potencjalnych klientów a co za tym idzie związane z nimi przychody i zyski. Nie ma, więc wątpliwości, że bukmacherzy powinni robić wszystko by maksymalnie ułatwić swoim klientom rejestrację i deponowanie środków do gry. Dlaczego więc bukmacherzy przeprowadzają tak skomplikowaną weryfikację, zbierają wiele danych osobowych oraz wymagają przesłania kopii dokumentu tożsamości?

Dlaczego bukmacher wymaga weryfikacji dowodu osobistego?

Odpowiedzią na te pytania są warunki, pod jakimi legalni bukmacherzy w Polsce otrzymali licencję. Od czasu wprowadzenia ustawy anty-hazardowej, bukmacherzy w Polsce muszą posiadać pozwolenie Ministerstwa Finansów na prowadzenie działalności w zakresie oferowania zakładów bukmacherskich. Jednym z warunków otrzymania oraz utrzymania licencji jest odpowiednie weryfikowanie użytkowników przez bukmachera. Niestety, choć znacznie osłabia to pozycję bukmacherów na rynku – szczególnie w kontekście wziąć silnej, (choć nielegalnej) konkurencji zagranicznej – to polscy bukmacherzy po prostu nie mają innego wyboru – muszą weryfikować użytkowników w sposób, w jaki wymaga tego rozporządzenie Ministerstwa Finansów.

Dlaczego licencja bukmachera wymaga podania tak wielu danych przy rejestracji?

Można, zatem ponownie zapytać, dlaczego Ministerstwo Finansów zdefiniowała wymagania licencyjne dla bukmacherów w ten sposób, że Ci mają duży problem by zachęcić niektórych użytkowników do rejestracji. Jednym, z podstawowych wymagań dla wszystkich firm prowadzących działalność w zakresie zakładów bukmacherski jest weryfikacja czy klient osiągnął pełnoletniość. Choć prawo to jest w Polsce mało przestrzegane a może nawet „martwe”, teoretycznie gracze wchodzący do stacjonarnego punktu bukmacherskie powinni zostać wylegitymowani przez pracownika, tak by ten miał pewność, że klient jest pełnoletni.

Co więcej obowiązek ten dotyczy wszystkich osób wchodzących do punktu bukmacherskiego, nawet, jeśli Ci nie deklarują chęci obstawienia żadnego zdarzenia. Jest to, więc jeden z pierwszych powodów, dla którego bukmacherzy są zobligowani wymagać kopii dowodu osobistego ponieważ muszą mieć możliwość weryfikacji czy osoba, która chce skorzystać z ich usług osiągnęła pełnoletność i czy może brać udział w zakładach bukmacherskich.

Inną kwestią – również szczególnie istotną z punktu widzenia Ministerstwa Finansów jest ściągalność podatków i ich weryfikacja. Urząd Skarbowy powinien mieć możliwość weryfikacji, kto gra w zakładach bukmacherskich. Choć jest to mniej istotne w przypadku wygranych (podatek jest odprowadzany automatycznie przez bukmachera) – to jednak nadal potrzebna jest kontrola tego segmentu. Wynika to z faktu, że osoby, które dysponują dużym majątkiem (na przykłąd z nielegalnych źródeł) mógłby wskazać, że po prostu wygrały te pieniądze w zakładach bukmacherskich. W przypadku weryfikacji konta – nie da się w ten sposób oszukać Urzędu Skarbowego. Analogicznie sytuacja wygląda w punktach stacjonarnych – jeśli chcemy wskazać Urzędowi Skarbowemu, że posiadamy dodatkowe środki z wygranej w zakładach bukmacherskich, punkt stacjonarny wystawia nam zaświadczenie o wygranej.

Uproszczona weryfikacja u bukmacherów

Przesłanie dowodu osobistego w celu weryfikacji jest niezbędne by było możliwe zawieranie zakładów bukmacherskich. Mając jednak na uwadze fakt, jak funkcjonowały zagraniczne zakłady bukmacherskie, również nasze rodzime firmy chciałyby jednak trochę zmienić proces weryfikacji. Aktualny projekt wypracowany we współpracy z Ministerstwem Finansów, zakłada, że weryfikacja będzie wymagana dopiero w momencie, gdy chcemy wypłacić środki (nie później jednak niż 30 dni po założeniu konta). Spowoduje to, że zagrać u bukmachera będzie o wiele łatwiej i będzie można to zrobić spontanicznie.

Podobny mechanizm oferowali właśnie bukmacherzy zagraniczni, którzy pozwalali na grę a dopiero w momencie wypłaty przeprowadzali proces weryfikacji tożsamości. Niestety to czy uproszczona weryfikacja pojawi się u bukmacherów zależy od polskiego Ministerstwa Finansów. Choć lobby bukmacherów robi wszystko by wydarzyło się to przed Mistrzostwami Świata to niestety nie ma takiej gwarancji i być może nadal będziemy musieli przechodzić pełną weryfikację przy zakładaniu konta na stronach oferujących zakłady bukmacherskie.

Pewnym problemem może być także fakt, potencjalnych nadużyć ze strony bukmacherów podobnie jak było to w przeszłości w przypadku bukmacherów zagranicznych. Aktualnie w interesie bukmacherów jest by proces weryfikacji był jak najszybszy i jak najprostszy. W momencie, gdy będziemy chcieli wypłacać środki od bukmachera, wymagana będzie weryfikacja dowodu. Tak naprawdę bukmacher będzie wolał, aby proces trwał długo a najlepiej by nigdy nie skończył się pozytywną weryfikacją. To z pewnością też jeden z powodów, dla których Ministerstwo Finansów nie chętnie zgadza się na uproszczoną weryfikację.

Podsumowując uproszczona weryfikacja to proces, który może znacznie zwiększyć atrakcyjność polskich zakładów bukmacherskich w oczach przeciętnych użytkowników, którzy korzystają z zakładów tylko w momencie ciekawszych spotkań czy wielkich imprez sportowych. Może także zachęcić do gry przez Internet wielu tych, którzy do tej pory korzystali z usług zakładów bukmacherskich, tylko za pośrednictwem punktów stacjonarnych. Póki, co nie ma jednak pewności czy uproszczona weryfikacja będzie możliwa – nadal czekamy na decyzję Ministerstwa Finansów w tej sprawie.


Bukmacherzy bez weryfikacji dowodu osobistego – pytania i odpowiedzi
4.8 (95%) 4 votes

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *